Vodopád Červené piesky je vsadený do krásneho prostredia Prosieckej doliny, ktorú obkolesujú Chočské vrchy. Radí sa k najkrajším vodopádom na Slovensku, a takisto aj celá dolina je považovaná za jednu z najatraktívnejších. Vodopád je vysoký 15 metrov a v plnej kráse sa ukazuje najmä počas topenia snehu alebo po dažďoch, naopak počas suchého obdobia takmer úplne vysychá.

K vodopádu, ktorý sa ukrýva v slepej dolinke Červené piesky, vedie krátky chodník z rázcestia Vidová v Prosieckej doline. Na vstupe do doliny z obce Prosiek víta turistov impozantná “Kamenná brána“. Dolina patrí do národnej prírodnej rezervácie a spolu s blízkou súbežnou Kvačianskou dolinou tvorí turistický okruh Prosiecka a Kvačianska dolina, ktorý ponúka zaujímavú celodennú túru krásnou prírodou. Prechod je stredne náročný, keďže na niektorých úsekoch je potrebné zdolať rebríky. V Kvačianskej doline sú turistickým lákadlom vodné mlyny Oblazy a turistov láka tiež výstupom na vrch Prosečné. Na výlet do Prosieckej doliny je možné vyraziť aj z obcí Veľké Borové, Kvačany či Huty a ďalších okolitých obcí.

Rybáreň Vám ponúka aktívny oddych v prírode i pobyt na čerstvom vzduchu. Je to ideálne miesto pre všetkých, ktorí sa chcú odpútať od starostí bežných dní a majú obľubujú ryby. Na tomto mieste si počas prevádzkových hodín môžete aj Vy uloviť svojho pstruha. V rybníku sú nasadené pstruhy dúhové a pstruhy lososové. S požičaným rybárskym výstrojom, vhodnou návnadou a cennými radami personálu tu možno ulovíte svoju prvú rybu vo svojom živote. Váš úlovok si môžete vziať domov, nechať si ho pripraviť v miestnej reštaurácii alebo ho odovzdať pri Vašom odchode z areálu.

Ak nemáte chuť loviť ryby, môžete si vychutnať skvelý gastronomický zážitok v reštaurácii pri rybárni. Čerstvé ryby práve vytiahnuté z vody v spojení s majstrovským umením šéfkuchára sú zárukou Vašej spokojnosti. Máte radi radšej pečené, grilované či údené pstruhy? S olivovým olejom alebo rozmarínom si na nich pochutíte spolu s čerstvým chlebíkom alebo zemiakovými hranolkami. V reštaurácii sú k dispozícii aj detské sedačky. Nudiť sa nebudú ani Vaše deti. Ak ich nezaujme detské ihrisko v tvare lode s dvoma šmýkačkami a lezeckou stenou, môžete si s nimi zahrať bedminton alebo loptové hry. Ak by zlyhala aj táto ponuka, ostáva Vám ešte možnosť pripojenia na bezplatnú Wi-Fi sieť. Dospelí tu s obľubou trávia svoj čas hraním hry s kovovými guľami pod názvom petanque.

Upravené prostredie s pokoseným trávnikom, lavičky a altánok predurčujú toto prostredie aj na organizovanie svadieb, rôznych akcií, teambuildingov i detských táborov. Po príjemných chvíľach strávených lovením rýb a s plnými bruškami možno zatúžite spoznať aj iné krásy tohto regiónu.

Archeoskanzen Havránok, jedna z najvýznamnejších archeologických lokalít Liptova, sa nachádza na východnom úpätí vrchu Úložisko, v nadmorskej výške 741,7 m n. m. Vzniklo za účelom zachovať a prezentovať verejnosti výsledky archeologického výskumu a bádania, ktoré prebiehali počas budovania vodného diela Liptovská Mara. V súčasnosti je expozícia, ktorá je tvorená stavbami, obetiskami, nástrojmi a predmetmi, vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Lokalita bola kedysi domovom niekoľkých remeselnícko-roľníckych osád. Ich obyvateľstvo bolo Keltmi a ich kultúrou značne ovplyvnené. Neskôr bola oblasť osídlená Slovanmi, v období 12. až 15. storočia sa tu nachádzala slovanská osada. Počas prechádzky expozíciou uvidíte zrekonštruované obytné, fortifikačné i kultové objekty z mladšej doby železnej, staršej doby rímskej a zo stredoveku.

Opevnená svätyňa, ktorá nesie prvky keltských náboženských rituálov je dodnes unikátnym objektom. V dobách svojej existencie zohrávala úlohu duchovného centra, ktoré presahovalo hranice regiónu, dokonca sa tu vykonávali rôzne magické keltské obrady. Pôvodná veža stredovekého kostola Panny Márie z 12. storočia, ktorá sa nachádza na brehu Liptovskej Mary patrí medzi najfotografovanejšie objekty okolia. História zemepanského hrádku na vrchole Havránku, ktorého základy, opevnenie s palisádami, priekopou a obrannou vežou sú obľúbenou časťou expozície, siaha taktiež do obdobia stredoveku.

Liptovské múzeum v Ružomberku, pod ktoré expozícia na Havránku patrí, dbá na regionálnu výchovu. Za týmto účelom sú pravidelne organizované kultúrno-výchovné podujatia pre žiakov základných a stredných škôl. Ich cieľom je prezentácia a priblíženie dobového života Keltov i obyvateľstva púchovskej kultúry. Okrem toho býva skanzen v období od jari do jesene dejiskom pravidelne organizovaných kultúrnych podujatí. Prebiehajú tu keltské obrady, zobrazenie bežného života dobového Kelta, spracovanie kože, hrnčiarstvo, obetovanie a dokonca neľútostné šermiarske bitky.

Keltské sídlo, ako expozícii ľudovo hovoria domáci, je z obcí Bobrovník a Vlachy prístupné po červenej turistickej značke

Rezervácia
menucross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram